Bala Hatunun Gerçek Tarihte Çocuğu Oldu Mu? Olacak mı? Kaç Çocuğu Var?

Bala Hatunun Gerçek Tarihte Çocuğu Oldu Mu? Olacak mı? Kaç Çocuğu Var?

ATV ekranlarında yayınlanan Diriliş Ertuğrul’un devamı niteliğindeki Kuruluş Osman’da heyecan aratarak devama ediyor. Kuruluş Osman Bala Hatunun gerçek tarihte çocuğu oldu mu? Olacak mı? Kaç Çocuğu Var?

Dizide birbirlerini çok severek evlenen Şeyh Edebali’nin kızı Bala Hatun Ve Osman Bey çocuk sahibi olmayı çok istiyor. Osman Bey’in Bala Hatun’dan çocuğu olmadığı için Bala Hatun Osman Beyin başka biriyle daha evlenmesini istemişti başka biriyle evlenmeye karar verecek mi vermeyecek mi ekran başındakileri meraklandırdı. Bu sırada Tarhun Hatunla gizli bir anlaşma yaparak nikahlanacaklarını duyurdu. Fakat bu gerçek bir evlilik olmayacak.

Bala Hatunun Gerçek Tarihte Çocuğu Oldu Mu? Olacak mı? Kaç Çocuğu Var?

İzleyici, Osman Bey’in ikinci bir evlilik yapıp yapmayacağını, Bala Hatundan çocuğu olup olmayacağını çok merak ediyor. Osman Gazi’nin tarihi kaynaklara göre, Malhun Hatun ve  Rabia Bala Hâtun olmak üzere iki kişiyle nikahlanmıştır ve Alâeddin Ali Bey’in annesi Bala Hatun olarak tarihi kaynaklarda geçmektedir.

Tam olarak ne zaman doğduğu bilinmeyen Rabia Bala Hatunun  Osman Bey’in eşi, Şeyh Edebali’nin kızıdır. Rabia Bala Hatun, zaman zaman Orhan Bey’in annesi Malhun Hatun ile karıştırılıyor ancak dizide sıralama konusunda gerçek tarihtekiyle uyuşmuyor. Tarihi kaynaklarda Osman Gazi ilk evliliğini 1280 yılında, Orhan Gazi’nin annesi olan ve Selçuklu vezirlerinden Ömer Abdülaziz Bey’in kızı Malhun Hatun ile yapmıştır. Aradan 9 yıl geçtikten sonra Osman Gazi, 1289 yılına doğru Şeyh Edebali’nin kızı Bala Hatun ile evlenmiştir.

Osman Gazi’nin çocukları, Orhan Gazi, Çoban Bey, Melik Bey, Hamid Bey, Bazarlu Bey, Alaeddin bey, Şehzade Ertugrul, Fatma Melek Hatun’dur. Sadece Alaeddin Bey’in Bala Hatun’un çocuğu olduğu tarihi kaynaklarda yazıyor. Diğer 6 çocuğun annesi Malhun Hatun’dur. Kuruluş Osman Bala Hatun’un gerçek tarihte çocuğu oldu mu olacak mı kaç çocuğu olacak sorularını yanıtladık. Dizi ve tarih eş zamanlı ilerlemiyor. Dizi izleyicinin dikkatini çekecek şekilde ilerliyor.

Osman Bey dizinin ilerleyen bölümlerinde Malhun hatun ile nikahlanacak. Bu bir aşk evliliği mi yoksa çocuk için yapılan bir evlilik mi olacak bilinmiyor. Dizide bu konu nasıl işlenecek herkes heyecanla bekliyor.

 

 

<<Kuruluş Osman Ertuğrul Gazi beyliği kime verecek öğrenmek için tıkla>>

Etiketler