Barbaros Hızır Reis Kimdir? Gerçek Tarihte Kim?

Barbaros Hızır Reis Kimdir? Gerçek Tarihte Kim?

Aylar öncesinden tanıtımı yapılan Barbaros dizisi oyuncu kadrosu dizi severler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Barbaros Hızır Reis kimdir, gerçek tarihte kim ayrıntıları haberimizde.

Yeni sezonda TRT ekranlarında bomba gibi bir kahramanlık ve Türk tarihinin dönüm noktalarından önemli zaferleri konu alan Barbaros dizisi çok yakında başlıyor. Barbaros dizisi oyuncu kadrosunda Engin Altan Düzyatan, Ulaş Tuna Astepe ve Erhan Ünlütürk başrol olarak yer alıyor.

Barbaros Hızır Reis Kimdir, Gerçek Tarihte Kim?

Dizide kalabalık ve güçlü bir kadro bulunuyor. Her bir karakter Hızır ve Oruç Reis döneminde gerçekte yaşamış isimlerden yola çıkılarak hazırlanıyor. ES Yapım imzalı, yapımcılığını Yusuf Esenkal, yönetmenliğini Taylan Biraderler’in üstlendiği dizinin senaryosu Cüneyt Aysan, Ozan Aksungur ve Oğuz Ayaz tarafından kaleme alınıyor. Barbaros dizisi hazırlık çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Büyük bütçeli yapımlardan olan dizinin her ayrıntısı titizlikle ele alnıyor oyuncuları da özenle seçiliyor. Cast çalışmaları devam ediyor.

 

Ulaş Tuna Astepe Kimdir?

Ulaş Tuna Astepe, Sen Anlat Karadeniz dizisinde Tahir karakteri ile yıldızı parlayan başarılı bir oyuncudur. Ulaş Tuna Astepe, 1 Ocak 1988 tarihinde İzmit’te dünyaya gelmiştir. İstanbul Erkek Lisesi mezunudur. Mimar Sinan Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezundur. Oyuncu veya ekranla tanışması 2012 yılında yayınlanan Karadayı dizisi ile olmuştur. Şimdi, Ulaş Tuna Astepe Barbaros dizisi oyuncularından Hızır reis olarak karşımıza çıkıyor. Barbaros dizisinden önce yer aldığı dizi ve filmleri sıralayalım: Analar ve Anneler, Rüya ve Sen Anlat Karadeniz ve şimdi ise Barbaros dizisinde Hızır reis.

Rol Aldığı Tiyatro Oyunları:

2012-Babamın Cesetleri (Doktor )

2012-Cam Yapraklar (Barry )

 

Rol Aldığı Diziler:

2018-Sen Anlat Karadeniz (Tahir Kaleli)

2017-Rüya (Alaz)

2017-Masum (Bardaki adam)

2015-Analar ve Anneler (Mustafa)

2012-Karadayı (Orhan)

 

Rol Aldığı KısaFilm ve Filmler:

2017-Körfez (Selim)

2015-Fish Pond

2013-Zayiat (Mete )

2013-Grueling and His Wife

 

Barbaros Hızır Reis Gerçek Tarihte Kimdir?

Lakabı Barbaros Hayreddin Paşa’dır. Hayreddin Paşa (1478 Midilli – 1546 İstanbul) tarihleri arasında yaşamış Kaptan-ı Derya’dır . Oruç Reis’in kardeşidir. Vardar Yenicesi’nden gelip Midilli’ye yerleşen sipahi Yakup’un oğludur. Hızır Reis, Barbaros Hayreddin lakabıyla tanınır. Batılılar, kırmızı sakalından dolayı ağabeyi Oruç Reis’e verdikleri Barbarossa adını daha sonra Hızır için de kullandıklarından Barbaros diye tanındı. Hayreddin lakabını ise kendisine Yavuz Sultan Selim vermiştir.

Barbaros, yaptırdığı bir gemiyle Midilli, Selanik ve Eğriboz arasında ticaret yapmaya başlamıştı. Rodos şövalyelerinin tutsak ettiği ağabeyi Oruç’un kurtarılmasından sonra, iki kardeş Şehzade Korkut’un koruması altına girdiler. Gemilerinin sayısını artırınca Cerbe adasına geçip orayı üs edinip akınlarını İtalya kıyılarına kadar uzattılar. Bu arada, kendi başlarına bir kent yönetimi kurmuş olan Cicelli halkı Oruç Reis’i sultan ilân etti.

Bir ara Midilli’ye dönen Barbaros kardeşler, Yavuz Sultan Selim’in koruması altına girerek Osmanlı desteğini sağladılar ve İspanyol işgalinden kurtulmak isteyen Cezayir kenti halkının yardımına koştular. Cezayir ve onun batısındaki Şerşel’in ele geçirilmesinden sonra Oruç Reis, Şerşel ve Cezayir Sultanı ilân edildi. Bunu 1517’de Tenes ve Tlemsen kentlerinin alınması izledi. Ancak yerlilerle anlaşan İspanyolların 1518’de Tlemsen’i geri aldıkları savaşta Oruç Reis şehid oldu.

Tek Başına Hızır Reis

Yalnız kalan Hızır Reis, Osmanlı desteğini güçlendirmek için adamlarından birini, kırk tutsakla birlikte Osmanlı padişahına gönderdi. Afrika’da olup bitenleri öğrenen Yavuz Sultan Selim, “Hızır Reis nasrüddîndir, hayrüddîndir” diye memnuniyetini ifade ederek, onun Cezayir hâkimi olarak tanındığını belirten bir irade gönderdi. Ayrıca kendisine Anadolu’da gönüllü asker toplama hakkı tanıyarak yeniçerilerle topçulardan oluşan iki bin kişilik bir yardımcı birlik gönderilmesi kararlaştırıldı. Böylece hutbenin padişah adına okunduğu Cezayir, Osmanlı topraklarına katılmış olduğu gibi Hızır Reis de artık Hayreddin Paşa diye anılmaya başlandı.

Barbaros Hayreddin 1520-29 yılları arasında İspanyolların elinde bulunan küçük bir adanın dışında bütün yörenin hâkimi oldu. Bu sırada, Kanunî Sultan Süleyman donanma komutanlığına getirmek için Barbaros’u İstanbul’a çağırdı. Barbaros, Kaptan paşalığa getirildikten sonra İspanyolların öncülük ettiği Avrupa birlik kuvvetlerini yenerek, Akdeniz’de Türk üstünlüğünü kurabilmek için güçlü ve düzenli bir donanmanın kurulmasına çalıştı.

Venedik’in Doğu Akdeniz ve Ege’deki hâkimiyetine son vererek deniz yollarının emniyetini sağladı. Preveze Zaferi’yle Doğu Akdeniz’den sonra Orta Akdeniz bölgesinde de Türk üstünlüğü sağlanmış oldu. Nice seferi Barbaros’un son büyük seferidir. Bundan sonra daha çok tersane işleriyle meşgul olan Barbaros, 5 Temmuz 1546’da kısa bir hastalıktan sonra vefat etti ve sağlığında Beşiktaş’ta yaptırdığı medresenin yanındaki türbesinde toprağa verildi. Sefere çıkan ya da tatbikata giden Türk gemileri, günümüzde de bu türbenin önünden geçerken Barbaros Hayreddin Paşa’yı top atışıyla selamlarlar.

 

 

<<Barbaros Dizisi tüm oyuncu kadrosunu görmek için tıkla>>

Etiketler