Barbaros Oruç Reis Kimdir? Gerçek Tarihte Kim?

Barbaros Oruç Reis Kimdir? Gerçek Tarihte Kim?

Aylar öncesinden tanıtımı yapılan Barbaros dizisi oyuncu kadrosu dizi severler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Barbaros Oruç Reis kimdir, gerçek tarihte kim ayrıntıları haberimizde.

Yeni sezonda TRT ekranlarında bomba gibi bir kahramanlık ve Türk tarihinin dönüm noktalarından önemli zaferleri konu alan Barbaros dizisi çok yakında başlıyor. Barbaros dizisi oyuncu kadrosunda Engin Altan Düzyatan, Ulaş Tuna Astepe ve Erhan Ünlütürk başrol olarak yer alıyor.

Barbaros Oruç Reis Kimdir, Gerçek Tarihte Kim?

Dizide kalabalık ve güçlü bir kadro bulunuyor. Her bir karakter Hızır ve Oruç Reis döneminde gerçekte yaşamış isimlerden yola çıkılarak hazırlanıyor. ES Yapım imzalı, yapımcılığını Yusuf Esenkal, yönetmenliğini Taylan Biraderler’in üstlendiği dizinin senaryosu Cüneyt Aysan, Ozan Aksungur ve Oğuz Ayaz tarafından kaleme alınıyor. Barbaros dizisi hazırlık çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Büyük bütçeli yapımlardan olan dizinin her ayrıntısı titizlikle ele alnıyor oyuncuları da özenle seçiliyor. Cast çalışmaları devam ediyor.

 

Engin Altan Düzyatan Kimdir?

26 Temmuz 1979 yılında İzmir’de dünyaya gelmiş oyuncu ve sunucudur. Yugoslavya Türklerinden olan Engin Altan Düzyatan, 1996 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tiyatro Bölümünde eğitim almaya başlamıştır. 2001 yılında mezun olduktan sonra oyunculuğa adım atabilmek için İstanbul’a yerleşmeye karar vermiştir.

İstanbul’a oyunculuk için geldiği yıllarda Kenter ve DOT Tiyatrosu’nda görev almış, ayrıca Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nda bir oyun yönetmiştir. Hazal Kaya ve Naz Elmas ile birlikte Beymen Club’ın 2010 koleksiyonu çekimlerinde yer almış ve bu sayede biraz olsun tanınmıştır.

Ardından rol aldığı projeler ve diziler işe sırasıyla,Yeditepe İstanbul, Koçum Benim, Bir Bulut Olsam, Kapalıçarşı, Son, Yol Ayrımı, Cinayet, Diriliş Ertuğrul ve Kurşun gibi televizyon dizilerinde yer aldı. Rol aldığı sinema filmleri Cennet, Romantik Komedi 1 ve Romantik Komedi 2, Bir Avuç Deniz, New York’ta 5 Minare, Anadolu Kartalları, Bu İşte Bir Yalnızlık Var. Bunların yanı sıra başarıyla yürüttüğü sunuculuklar, Bir Milyon Canlı Para ve 3’te3 Tarih. Şimdi işe Barbaros dizisi oyuncularından Oruç Reise hayat veriyor.

 

Gerçek Tarihte Oruç Reis Kimdir?

Oruç Reis (1474 Midilli – 1518 Cezayir) yılları arasında yaşamış bir denizcidir. Lakapları Baba Oruç, Oruç Gazi ve kırmızı sakallı olduğu için Barbaros ola­rak da tanınır. Türk denizcilerinin en büyüklerinden biri olan Barbaros Hayreddin Paşa’nın, yani Hızır Reis’in ağabeyidir. Babası Yakup Ağa’nın İshak, Oruç, Hızır ve İlyas adlarını verdiği dört oğlu dünyaya geldi. Ailece gemicilik ve deniz ticaretiyle uğraşmışlardı. Gençliğinde gemiciliği ve deniz ticaretini çok iyi öğrenen Oruç Reis, cesareti, zekâsı ve girişimciliği ile kısa zamanda gemi sahibi oldu. Suriye, Mısır, İskenderiye ve Trablusşam’a mal taşıyarak, oradan aldıklarını Anadolu’ya getiriyordu. Osmanlıya katılmadan önce Cezayir’i ele geçirerek oraya egemen olmuştu.

Oruç ve İlyas Reis kardeşler, bir seferinde Midilli’den Trablusşam’a giderken, Rodos şövalyelerinin büyük savaş gemileriyle karşılaştılar. Çarpışmada İlyas Reis şehid düştü, Oruç Reis tutsak edildi. Uzun uğraşılardan sonra, buradan kurtuldu.

Saruhan sancak beyi olarak Manisa’da bulunan Osmanlı şehzadesi Korkut’un verdiği on sekiz büyük savaş gemisine komutan oldu. Bunlarla, Rodos kıyılarında basılmadık yer bırakmadı. Seferlerinde pek çok ganimet, ticaret malı ve esir aldı.

Türk denizcilik tarihinde önemli bir yeri olan Cerbe Adası, Oruç Reis tarafından 1513’ün yaz aylarında alındı ve burayı kendisine üs yaptı.  Doğu ve batı Akdeniz’de pek çok gemi zabtetti. Papa’ya ait, o zamanın dev savaş gemilerini, ince teknelerle ele geçirmesi, ününü Avrupa ve dünyaya ulaştırdı. İtalyanlar bu başarılarının ardından, kızıl sakalından ötürü ona “Barbarossa” lakabını verdiler. Ardından kardeşi Hızır da ağabeyine hürmeten aynı lakapla anıldı.

Barbaros Oruç Reis

Cezayir’de bir devlet kurmaya karar veren Oruç Reis, kısa zamanda bu toprakları ele geçirdi. İspanya Kralı Şarlken, Cezayir’e donanma gönderdiyse de, Oruç Reis’i elde ettiği yerlerden çıkaramadı. Becaye Kuşatması sırasında Oruç Reis sol kolundan ağır olarak yaralandı ve bu kolu dirsekten kesildi. Tek kolla kaldıktan sonra da şevkinden ve azminden hiçbir şey yitirmedi, iyileşince yeniden denize açıldı ve pek çok gemi ele geçirdi. Çok güç durumda olan Endülüs Müslümanlarına yardım ederek, onların binlercesini Kuzey Afrika’ya taşıdı.

Cezayir’in doğusunda, İspanya’nın hakimiyeti altında bulunan Tlemsan’ı elde eden Oruç Reis, İspanyollardan yardım alan Tlemsan Emiri’ne karşı, elde ettiği yerleri savundu. Yerli halkın ihanet etmesi üzerine, Cezayir’e dönmek için düşman kuşatmasını yarıp dışarı çıkmaya çalıştı ve bir kısım leventleriyle birlikte ırmağı geçti. Ancak, yirmi kadar levendi, düşman tarafında kalmıştı. Oruç Reis, onları kurtarma umudu olmadığını bile bile, leventlerini yalnız bırakmamak için tekrar düşmanın arasına daldı. Nehri geçmeye çalışırken leventlerinin çoğu şehit oldu. Tek kollu Oruç Reis, yanındaki son levendinin de öldüğünü gördükten sonra, aldığı iki ok yarasıyla Rio Solado Nehri’nin sularına düşerek şehid oldu.

 

 

<<Barbaros dizisi tüm oyuncu kadrosunu görmek için tıkla>>

Etiketler