Hay Sultan Dizisi Ne Zaman Başlayacak? Hangi Kanalda

Hay Sultan Dizisi Ne Zaman Başlayacak? Hangi Kanalda

Abdülkadir Geylani’nin hayatı dizi oldu. Yakında ekranlarına gelecek Hay Sultan dizisi ne zaman başlayacak, hangi kanalda ayrıntılar haberimizde.

Hay Sultan dizisi TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşacak. Trt son dönemde bomba yeni dizileri ile reytinglerde zirveye oynuyor. Tüm günlerin reyting birincisi olmayı hedefleyen Trt ard arda yeni dizi projelerini ekrana getiriyor.

Hay Sultan Dizisi Ne Zaman Başlayacak? Hangi Kanalda

İslam tarihinin önemli isimlerden biri olan tasavvuf âlimi Abdülkadir Geylani’nin hayatından kesit anlatılıyor. Abdülkadir Geylani’nin 25 yıllık inzivada kaldıktan sonra şeyh olarak Bağdat’a dönmesi konu ediniyor. Hay Sultan tarikat hırkasının miskinlere değil alimlere yakıştığını, dervişlerin hurafelerle değil bizatihi hayatın gerçeklerini kabul ederek yaşadığını ve ilimleri ile medeniyetleri şekillendirdiklerini anlatacak. Toplumsal meselelerle yakından ilgilenen, insanları doğruluğa yönelten, barış çağrısı yapan Geylani’nin hikayesi izleyicinin içine işleyecek hikayeye sahip.

Emre Konuk’un patronu olduğu Akli Film dizinin yapımcılığını üstleniyor. Hay Sultan dizisinin yönetmenliğini Sedat İnci yapıyor. Senaristliğini ise İsa Yıldız üstleniyor. Trt artık dizi sürelerini kısaltma yönünde adımlar atıyor. Hay Sultan dizisi  60’şar dakikalık 30 bölüm şeklinde ekranlara gelecek.

Abdülkadir  Geylani Hazretlerini usta oyuncu Çetin Tekindor canlandırıyor. Ayrıca dizinin kadrosunda Kerem Arslanoğlu, Kevork Malikyan, Gülper Özdemir, Cemal Toktaş isimleri yer alıyor. Diziye son olarak bomba bir transfer yapıldı. Melisa Aslı Pamuk, Hay Sultan dizisinin kadrosuna dahil oldu.

Hay Sultan dizisinin çekimlerine Şubat 2020’de başlanmıştı. 2020’nin Ramazan ayı içerisinde TRT 1’de izleyici ile buluşması bekleniyordu. Ancak ne yazık ki yaşanan pandemi nedeniyle çekimlerine ara verilmişti. Çekimleri erteleme kararı alınan Hay Sultan dizisinin tekrar çekimlerine başlandı. Hay Sultan dizisinin  çekimleri Sakarya ilinde Kaynarca’nın Karaboğaz sahilinde çekiliyor. Dizinin henüz fragmanları yayınlanmadı ve dizi ile ilgili net bir tarih verilmedi. Ancak dizinin yakında tanıtım teaserının yayınlanması ve ekranlara gelmesi bekleniyor.

 

<<Hay Sultan dizisi tüm oyuncu kadrosunu görmek için tıkla>>

Etiketler