Hay Sultan Dizisi Oyuncuları Kimler, Konusu, Kadrosu

Hay Sultan Dizisi Oyuncuları Kimler, Konusu, Kadrosu

Yakında TRT 1’de ekranlarına gelecek Abdülkadir Geylani’nin hayatını anlatan Hay Sultan dizisi oyuncuları kimler, konusu, kadrosu haberimizde.

TRT birbirinden önemli yeni projelerini ekranlara getirmeye devam ediyor. Son zamanlarda tarihi dizilerin popülerliği ile Trt’de tarihi yapımlara yöneldi. Uyanış Büyük Selçuklu dizisi ile yakaladığı başarıyı Hay Sultan dizisiyle elde etmek niyetinde.

Hay Sultan Dizisi Oyuncuları Kimler, Konusu, Kadrosu

İslam tarihinin önemli isimlerden biri olan tasavvuf âlimi Abdülkadir Geylani’nin hayatından kesit anlatılıyor. Abdülkadir Geylani’nin 25 yıllık inzivada kaldıktan sonra şeyh olarak Bağdat’a dönmesi konu ediniyor. Hay Sultan tarikat hırkasının miskinlere değil alimlere yakıştığını, dervişlerin hurafelerle değil bizatihi hayatın gerçeklerini kabul ederek yaşadığını ve ilimleri ile medeniyetleri şekillendirdiklerini anlatacak. Toplumsal meselelerle yakından ilgilenen, insanları doğruluğa yönelten, barış çağrısı yapan Geylani’nin hikayesi izleyicinin içine işleyecek hikayeye sahip.

Dizinin yapımcılığını Emre Konuk’un sahibi olduğu Uyanış Büyük Selçuklu’nun da yapımında imzası bulunan Akli Film yapıyor. Hay Sultan dizisinin yönetmen koltuğunda Sedat İnci oturuyor. Senaryoyu ise Yunus Emre Aşkın Yolculuğu dizisini yazan İsa Yıldız üstleniyor. Trt artık dizi sürelerini kısaltma yönünde admlar atıyor. Daha önce Trt Tutunamayanlar dizisini 2,5 saat süren dizilerin aksine 60 dk olarak ekranlara getirmişti. Şimdi ise Hay Sultan dizisi de 60’şar dakikalık 30 bölüm şeklinde izleyici ile buluşacak.

Abdülkadir  Geylani Hazretlerini usta oyuncu Çetin Tekindor canlandırıyor. Ayrıca dizinin kadrosunda Kerem Arslanoğlu, Kevork Malikyan, Gülper Özdemir, Cemal Toktaş isimleri yer alıyor. Diziye son olarak bomba bir transfer yapıldı. Melisa Aslı Pamuk, Hay Sultan dizisinin kadrosuna dahil oldu.

Hay Sultan dizisinin çekimlerine Şubat 2020’de başlanmış ancak pandemi dolayısıyla çekimleri erteleme kararı alınmıştı. Tekrar çekimlerine başlanan Hay Sultan dizisi yakında Trt 1 ekranlarına gelecek.

Hay Sultan Abdülkadir Geylani – Çetin Tekindor Kimdir?

Çetin Tekindor, 16 Temmuz 1945 Sivas doğumludur. 1970 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan mezun oldu. Oyunculuğa ilk tiyatro ile başladı. İlk dizi oyunculuk deneyimi 1983 yılında Küçük Ağa dizisi ile yaşadı. Başar Sabuncu’nun yönettiği ve Müjde Ar ile başrollerini paylaştığı 1987 yapımı Kaçamak filmi ile sinemaya adım attı. Ardından Dönemeç (1988), Önce Canan (1988) dizilerinde ve Son Türbedar (1996), Kerem (1999) filmlerinde rol aldı. Asıl çıkışını 1999 yılında Yılan Hikayesi dizisinde Sinan karakteri ile yaptı.

Daha sonra Bunu Tutku Çemberi (2000), Üzgünüm Leyla (2002) ve Çaylak (2003) dizilerinde rol alan oyuncu 2003 yılında Bir İstanbul Masalı dizisi ile önemli başarılar elde etti. 2005 yılında Çağan Irmak’ın yönettiği Babam ve Oğlum dizisi ile kariyerinin zirvesine ulaştı. Ardından Karadayı, Dedemin İnsanları, İçerde, Ayla , Babam gibi beğenilen film ve dizilerinde rol alan oyuncu son olarak 2018 yılında Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinde Çandarlı Halil Paşa karakterini canlandırdı.

Melisa Aslı Pamuk Kimdir?

Melisa Aslı Pamuk, 14 Nisan 1991 Hollanda doğumludur. Amsterdam Üniversitesi mezunudur. Sadri Alışık Kültür Merkezi’nde “Temel Oyunculuk” dersleri almıştır. 2011 yılında gerçekleşen Miss Turkey yarışmasında birincisi olmuştur. Modelliğe henüz on dört yaşında iken başlamıştır. Pamuk, henüz on üç yaşında iken, 2004 yılında bir “Bos Bros. Film & TV Productions” ve “Interkerkelijke Omroep Nederland (IKON)” ortak yapımı olan, yönetmenliğini Tamara Miranda’nın yaptığı ve Hollanda’da yayınlanan Dat zit wel snor adlı kısa filmde başrolde Hayal adlı karakteri canlandırmıştır.

Türkiye’deki ilk oyunculuk deneyimini 2012 yılında Yer Gök Aşk dizisinde Sevda karakteri ile yaşadı. Ardından 2014 yılında Ulan İstanbul, Kurt Seyit ve Şura, Her Sevda Bir Veda dizilerinde rol aldı. Daha sonra 2015 yılında Kara Sevda dizisinde Asu karakterini, 2018 yılında Çarpışma dizisinde Cemre Gür karakterini canlandıran oyuncu son olarak 2020 yılında Yeni Hayat dizisinde Yasemin karakterini canlandırdı. Son iki dizisi Çarpışma ve Yeni Hayat erken final yapmıştı. Umarız bu projesi uzun soluklu olur kendisini ekranlarda görmek isteriz.

Hay Sultan Eşref – Kerem Arslanoğlu Kimdir?

Kerem Arslanoğlu, 9 Kasım 1989 İstanbul doğumludur. Kadir Has Üniversitesi Oyunculuk Bölümü mezunudur. İlk oyunculuk deneyimini 2010 yılında Arka Sıradakiler dizisinde Ender karakteri ie yaşadı. Ardından aynı yıl Öğretmen Kemal dizisinde Batuhan karakterini canlandırdı. Ardından 2013 yılında Nizama Adanmış Ruhlar dizisinde Polis karakterini, 2015 yılında Son Mektup sinema filminde Hüseyin Teğmen karakterini canlandırdı. Son olarak 2019 yılında Kurşun dizisinde oynadı.

Hay Sultan Mansur – Kevork Malikyan Kimdir?

Kevork Malikyan, 2 Haziran 1943 Diyarbakır doğumludur. Aslen Ermeni asıllı olan oyuncu 10 yaşında dinî eğitim için geldiği İstanbul’da Karagözyan Yetimhanesi’nde 7 yıl eğitim gördü. Yirmi yaşındayken tiyatro eğitimi için Londra’ya gitti. İngiltere’nin en önemli tiyatroları Globe Theatre, Royal National Theatre ve Royal Shakespeare Company’de yıllarca Shakespeare oynadı. Alan Parker’ın yönettiği Geceyarısı Ekspresi, Steven Spielberg’in yönettiği Son Macera ve Anka’nın Uyanışı filmlerinde kamera karşısına geçti.

2011’de Türkiye’ye dönüş yapan Malikyan, ilk dizisi Bir Ömür Yetmez ile Türk televizyon ekranlarına geldi. Ardından Babalar ve Evlatlar dizilerinde rol aldı. Birçok dizi ve filmde rol alan oyuncu son olarak 2017 yılında Payitaht Abdülhamid dizisinde Parvus karakterini, 2018 yılında Kanaga dizisinde Enki Tamay karakterini, 2020 yılında Homeland dizisinde Agha Jan karakterini canlandırdı.

Hay Sultan Sofya – Gülper Özdemir Kimdir?

Gülper Özdemir, 1990 yılında Almanya’da doğmuştur. Gülper Özdemir, 1.76 metre boyunda ve 57 kilo ağırlığındadır. ABD Truman State Universty ve Almanya RheinMain University of Applied Sciences okullarından eğitim aldı. Oyunculuğa lise yıllarında Almanya’da başlayan oyuncu ilk profesyonel oyunculuk deneyimini 2016 yılında Bana Sevmeyi Anlat dizisisinde Simge karakteri ile yaşadı. Gülper Özdemir daha sonra 2017 yılında Kanal D ekranlarında yayınlanan Kara Yazı dizisinde Derya karakterini canlandırdı. İlk başrolünü 2017 yılında Tutsak dizisinde Elif karakteri ile yaşadı. Ardından 2018 yılında Meleklerin Aşkı dizisinde Melek Saymaz karakterini canlandıran oyuncu son olarak Sen Anlat Karadeniz dizisinin 3. sezonunda Hazan karakterini canlandırdı ve bu karakterle tanındı.

Hay Sultan Molla Faysal – Cemal Toktaş Kimdir?

Cemal Toktaş, 14 Ocak 1983 İstanbul doğumludur. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı mezunudur. Oyuncu Nergis Öztürk ile evlidir. 1 çocuk babasıdır. İlk oyunculuk deneyimini 2003 yılında Evlat adlı dizide Barış karakteri ile yaşadı. Ardından 24 Saat, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Doktorlar, Sıla dizilerinde rol alan oyuncu asıl çıkışını 2009 yılında Güneşi Gördüm filminde Kadri karakteri ile yaşadı. Sonra Yılanların Öcü, Meryem ve Bizim Hikaye dizilerinde rol alan oyuncu son olarak 2019 yılında Vurgun dizisinde Turan Vardar karakterlerini canlandırdı. Şimdilerde Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde İmam Gazali rolünü oynamaktadır.

Sera Tokdemir Kimdir?

Sera Tokdemir, 11 Nisan 1981 Mersin doğumludur. Sera Tokdemir, 1.68 metre boyunda ve 51 kg ağırlığındadır. Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksek Okulu mezunudur. Tiyatroya Zirve Sanat Merkezi’nde tiyatro, şan, diksiyon eğitimi alarak başladı. 2009’da Plato Film Okulu’nda Ayla Algan yönetiminde oyuncu yönetimi, beden dili, dublaj, sinema-dizi-reklam oyunculuğu eğitimi aldı.

İlk oyunculuk deneyimini 2009 yılında Kapalı Çarşı dizisinde Melek karakteri ile yaşadı. Ardından İstanbul Çocukları, Aşk Geliyorum Demez, Çakallarla Dans gibi önemli dizi ve filmlerde rol alan oyuncu son olarak 2020 yılında Aşk Çağırırsan Gelir ve Müfreze sinema filmlerinde oynadı. Şimdilerde ise Tozkoparan İskender ile Hay Sultan kadrosunda yer alıyor.

Olcay Kavuzlu Kimdir?

Tam adı Olcay Akın Kavuzlu’dur. Olcay Kavuzlu, 11 Haziran 1970  Almanya doğumludur. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü mezunudur. 1991 yılında Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda göreve başladı. Daha sonra 1996 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu’na atandı. 1996-1998 yılları arasında Bilkent Üniversitesi MSSF Tiyatro Bölümü Oyunculuk Anasanat Dalında master yaptı. Halen Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısıdır.

1984 yılından itibaren film ve diziler için seslendirmede yapan Olcay Kavuzlu, 1999’da oynadığı Kurtlar Sofrası dizisinden sonra 2008-2015 arası oynadığı Unutma Beni dizisindeki Şerif karakteriyle tanındı.

 

 

<<Uyanış Büyük Selçuklu dizisi tüm oyuncu kadrosunu görmek için tıkla>>

<<Gönül Dağı dizisi tüm oyuncu kadrosunu görmek için tıkla>>

Etiketler