Kıbrıs Ada Kışı Rauf Denktaş’ı Kim Oynuyor? Gerçek Adı

Kıbrıs Ada Kışı Rauf Denktaş’ı Kim Oynuyor? Gerçek Adı

Trt 1 ekranlarına gelmesi beklenen Ahmet Kural ve Serkan Çayoğlu’nun yeni dizisinde Kıbrıs Ada Kışı Rauf Denktaş’ı kim oynuyor, gerçek adı haberimizde.

Erol Avcı’nın sahibi olduğu TMC Film yapımı Kıbrıs Ada Kışı dizisi Trt 1 ekranlarında yayınlanacak. Kıbrıs Ada Kışı, 60’ar dakikalık 26 bölüm olarak yayınlanacak dizinin yönetmenliğini Hakan İnan, senaryosunu ise Emre Özdür ile Başar Başaran isimleri üstleniyor.

Kıbrıs Ada Kışı Rauf Denktaş’ı Kim Oynuyor? Gerçek Adı

Serkan Çayoğlu, Ahmet Kural, Pelin Karahan ve Gülper Özdemir dizinin başrollerinde yer alıyor. Bu isimlerin dışında Tayanç Ayaydın, İbrahim Yıldız, Miray Akay ve Devrim Saltoğlu gibi önemli oyuncular da dizinin kadrosunda yer alıyor.

Kıbrıs Ada Kışı 1963 yılında başlayıp 1974 çıkarmasına kadar uzanan yılları konu alıyor. Dönemin tarihi önemli ismi Rauf Denktaş’ı kimin oynayacağı merak konusuydu. Dizinin kilit karakteri Rauf Denktaş’ı Asmalı Konak dizisinden tanıdığımız Devrim Saltoğlu canlandıracak. Kostüm ve makyaj provasına başlayan oyuncu Rauf Denktaş’a benzerliğiyle şaşkınlık yarattı.

Kıbrıs Ada Kışı Rauf Denktaş – Devrim Saltoğlu Kimdir?

Devrim Saltoğlu, 30 Haziran 1973 Trabzon doğumludur. Trabzon Anadolu Lisesi mezunudur. Ardından Ankara Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Devrim Saltoğlu, Anadolu Üniversitesinde de tiyatro eğitimi aldı. Trabzon Belediyesi Deneme Sahnesi, Trabzon Devlet Tiyatrosu, Ankara Deneme Sahnesi, Ankara Özgür Tiyatro, İzmit Şehir Tiyatrosu, Kandemir Konduk Tiyatrosu ve Sadri Alışık Tiyatrosu’nda oyuncu olarak görev aldı.

2008-2009 sezonunda Salt Tiyatro’yu kurdu. Salt Tiyatro Stüdyosu adlı bir de oyunculuk okulu vardır. İlk dizi oyunculuk deneyimini 2000 yılında Kahkaha Show dizisi ile yaşadı. Ardından Üvey Baba dizisinde rol olan oyuncu asıl çıkışını 2002 yılında Asmalı Konak dizisinde Seyhan Karadağ karakteri ile yaptı. Ardından birçok dizi ve filmde rol alan oyuncu son olarak 2017 yılında Cennet’in Gözyaşları dizisinde Kaya karakterini, 2019 yılında Güvercin dizisinde Celil karakterini canlandırdı. Ayrıca oyunculuğunun yanı sıra Aşkyuvarlar isimli bir de roman yazmıştır.

Rauf Denktaş Kimdir?

Rauf Denktaş, 27 Ocak 1924 – 14 Ocak 2012 yılları arasında yaşamış KKTC’nin kurucusudur ve Cumhurbaşkanlığı görevini yapmış bir hukukçudur. Tam adı Rauf Raif Denktaş olup, babası Kıbrıs’ın ünlü yargıçlarından Raif Bey’dir. İlköğrenimini İstanbul Feyziati İlkokulu ardından Lefkoşa Selimiye İlkokulu’nda gördü. Ortaöğrenimini Lefkoşa İngiliz Okulu’nda bitirdi. Bu dönemde Halkın Sesi gazetesinde yazılar yazmaya başladı. Bunun yanında memurluk, tercümanlık ve öğretmenlik de yaptı. Hukuk öğrenimini 1947 yılında Londra’da tamamladı. 1949 yılında Aydın Hanım’la evlendi. Kıbrıs’ta 1949-58 yılları arasında savcılık yaptı. 1948 yılında zamanın Kıbrıs valisi tarafından kurulan Anayasa Konseyi’nde üye olarak çalıştı.

Rauf Denktaş, 27 Kasım 1948 tarihinde düzenlenen mitinginde Fazıl Küçük ile birlikte hatiplik yaptı. Bu dönemde Kıbrıs Türk Kurumlar Federasyonu’nun genel başkanı seçildi. Daha sonra Enosis ve EOKA’ya karşı mücadele etmeye başladı. 1 Ağustos 1958 tarihinde de Türk Mukavemet Teşkilatı’nı kurdu. Aynı yıl içerisinde Rumlar’ın Türk köylerine saldırması üzerine Ankara’ya giderek adaya asker gönderilmesini talep etti. Bunun yanında Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’nın hazırlanmasında da büyük çaba gösterdi. 16 Ağustos 1960 tarihinde de 650 kişilik Türk alayı Magosa Limanı’na ayak bastı. 1964 Londra Konferansı’nın ardından da Makarios tarafından istenmeyen adam olarak ilan edildi ve Kıbrıs’a girmesi yasaklandı. Ancak bu emre uymayan Denktaş, gizlice Erenköy’e giderek savaşa katıldı. 1967 yılında da yakalanarak tutuklandı. Türk Hükümeti’nin yoğun siyasi baskıları sonucunda da serbest bırakıldı.

1968’de yasağın kalkması üzerine de Kıbrıs’a döndü. 1970 seçimlerinde de Türk Cemaat Meclisi Başkanlığı’na seçildi. 13 Şubat 1975’de Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin ilanının ardından da meclis başkanı oldu. 1976 yılında yapılan ilk genel seçimlerde de devlet başkanlığına getirildi. 15 Kasım 1983’de de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yeni cumhurbaşkanı oldu. 1990,1995 ve 2000 yıllarında da yeniden bu göreve seçildi. Rauf Denktaş 13 Ocak 2012 tarihinde organ yetmezliği sebebiyle yaşamını yitirdi. Vefatı’nın ardından Türkiye ve KKTC’nde ulusal yas ilan edildi. Cenazesi Cumhuriyet Parkı’nda toprağa verildi.

 

<<Kıbrıs Ada Kışı dizisi ne zaman başlayacak öğrenmek için tıkla>>

<<Kıbrıs Ada Kışı dizisi tüm oyuncu kadrosunu görmek için tıkla>>

Etiketler