Kuruluş Osman Ertuğrul Gazi Beyliği Kime Verecek?

Kuruluş Osman Ertuğrul Gazi Beyliği Kime Verecek?

Atv’nin reytingin zirvesinden düşmeyen dizisi Kuruluş Osman’da Ertuğrul Bey beyliği kime verecek sorusu çok merak ediliyor. Kuruluş Osman Ertuğrul Gazi Beyliği kime verecek?

Dizide anlatıldığı gibi birçok tarihçinin anlaştığı görüşe göre, Kayı aşireti beyliği için beylik görevi değişmesi barışçıl olmamış ve beylik görevini üzerine alabilmek için Osman Gazi yakınları ile taht mücadelesi yapmıştır. Bu mücadelenin kimle yapıldığı ve nasıl geliştiği tartışmalı olup değişik tarihçiler değişik iddialarda bulunuyorlar. Dizide de beylik kavgası belirgin bir şekilde yaşanmaktadır.

Kuruluş Osman Ertuğrul Gazi Beyliği Kime Verecek?

Dizinin son Bölümünde Cüneyt Arkın’ın hayat verdiği Aksakallıların lideri, Ertuğrul Gazi’ye senden sonra yolumuzu kim aydınlatacak diye soruyor bu soru izleyenler tarafından da çokça merak ediliyor. Bazı kaynaklarda Ertuğrul Gazi’nin daha kararını açıklamadan öldüğü yönünde.

Bu anlatımlardan en güçlü taraflısı olan birisine göre, Osman Gazi amcası Dündar Gazi ve kardeşi Savcı ile beylik için çatışmaya girişmiştir. Tarihteki bu anlatıma göre Dündar Bey Kayı boyunun ileri gelenleri tarafından bey olarak istenmekte ve aşiretin genç yiğitleri ise Osman Bey’i desteklemekteydi.

Bu çatışmanın ne kadar sürdüğü ne türlü devam ettiği bilinmemektedir fakat çatışma sonunda Osman Bey galip gelmiş ve düşmana karşı yapılan akınlara karşı çıktığı gerekçesiyle yaşlı Dündar Bey’i bir ok atımı ile öldürdüğü söylenmektedir. Bundan sonra Osman Bey Oğuz töresine uygun olarak Kayı aşiretine bey olmuştur. Kuruluş Osman Ertuğrul Gazi beyliği kime devredecek sorunun net bir yanıtı bulunmuyor. Çünkü dizide bu durum nasıl işlenecek ne şekilde ilerleyecek bilinmiyor.

Kuruluş Osman dizisinde daha çok Reyting ön planda olduğu için bazı olaylar tarihten aynı şekilde aktarılmıyor. Küçük değişiklikler yapılıyor. Yukarıda anlatıldığı gibi tarihte Ertuğrul Gazi daha kararını açıklayamadan vefat etmiştir. Bu durumda dizinin bu bölümlerinde Ertuğrul Gazi’nin ölmesi gerekiyor. Ama dizide ne şekilde yayınlanacak bilmiyoruz. Ancak Osman ne yapıp edip beyliğini ilan edecek.

 

<<Uyanış Büyük Selçuklu tüm oyuncu kadrosunu görmek için tıkla>>

Etiketler