Kuruluş Osman Malhun (Mala) Hatun Kimdir? Diziye Ne Zaman Katılacak?

Kuruluş Osman Malhun (Mala) Hatun Kimdir? Diziye Ne Zaman Katılacak?

Ekranların en çok izlenen dizisi Kuruluş Osman büyük bir heyecanla izleniyor. Kuruluş Osman Malhun (Mala) Hatun Kimdir? Diziye Ne Zaman Katılacak?

Başarılı ve dev bütçeli prodüksiyonu ve arkasına aldığı izleyici kitlesiyle her geçen gün daha da güçlenen Kuruluş Osman dizisinde her zaman savaşlar, fetihler ya da kuşatmalar merak edilmiyor. Kuruluş Osman dizisinde Osman beyin 2.nci eşi yani 2. kez nikahlayacağı Malhun Hatun diziye ne zaman dahil olacak? Sorusu da izleyici tarafından araştırılıyor.

Kuruluş Osman Malhun (Mala) Hatun Kimdir? Diziye Ne Zaman Katılacak?

Dizide Osman Gazi’nin büyük bir sevdayla evlendiği Şeyh Bedrettin’in kızı Bala Hatun ilk eşi olarak izleyiciye anlatılıyor. Fakat tarihin sağlam kaynaklarında Osman Beyin ilk eşinin Malhun hatun olduğu 1280 yılında evlendiği anlatılıyor. Bala Hatunla ise 1289 tarihinde 2. evliliğini yapıyor. Dizide neden bu şekilde işlendiği ise bilinmiyor. 1200’lü yıllar olduğu için bilgiler nettir kesindir şeklinde geçmiyor hiç bir kaynakta.

Kuruluş Osman dizisi yapımcısı Mehmet Bozdağ Malhun ya da Mal Hatun karakterinin diziye 2. Sezonda dahil olacağını açıklamıştı. Malhun Hatunun bir kaç bölüm içinde diziye dahil olacağını düşünüyoruz. Malhun Hatun karakterine kim hayat verecek henüz açıklanmadı. Açıklanır açıklanmaz haberimizde yer alacaktır.

Gerçek tarihte Osman Beyin 1280 yılında nikahlandığı ilk eşi olan Malhun (Mala) Hatun  Osmanlı devletinin 2. Hükümdarı Orhan Gazi’nin annesidir. Osman beyin Malhun hatundan toplamda 6 çocuğu bulunmaktadır. Pazarlı Beyi, Fatıma Hatun, Hamdi Bey, Çoban Bey, Melik bey ve Savcı Beydir. Malhun Hatun ya da bazı kaynaklarda  Mala hatun olarak geçen Osman Bey’in eşi de Türk’tür. Anadolu Selçuklu Beyi Ömer Abdülaziz Beydir.

Söyle bir rivayette bulunmaktadır. Bostanzade Yahya Efendi’nin Saf adlı eserinde Mala Hatun Şeyh Edebali’nin kızı Rabia Bala Hatun olarak gösterilmektedir. Tarihte bazı konular rivayet olarak anlatılmaktadır. Bu konuda da çeşitli rivayetlerden biri de budur. Kuruluş Osman Malhun (Mala) Hatun Kimdir? Diziye Ne Zaman Katılacak? Soruları uzun süre araştırılacak. Ön bilgilendirme yaptık konu güncellenmeye devam edecektir.

 

<<Kuruluş Osman Bala Hatun’un gerçek tarihte çocuğu oldumu öğrenmek için tıkla>>

Etiketler