Payitaht Abdülhamid Mason Paşa Kimdir? Gerçek Tarihte Mason Paşa

Payitaht Abdülhamid Mason Paşa Kimdir? Gerçek Tarihte Mason Paşa

TRT ekranlarının tarih konulu dizilerinden Payitaht Abdülhamid’de en çok merak edilen konulardan biri de Mason paşa kimdir konusu oldu. Payitaht Abdülhamid Mason Paşa kimdir? Gerçek tarihte Mason paşa?

Cuma akşamları yayınlanan ve büyük ilgi gören Payitaht Abdülhamid, yine heyecan dolu bölümüyle ekrana geldi. Dizinin yayınlanan son Bölümünde merakla beklenen Mason Paşa’nın Tahsin paşa çıkması izleyiciyi büyük bir şoka uğrattı. Haftanın finalinde böyle bir sonla biten dizinin seyircisi için bir hafta zor geçecek. Dizide şuan için mason paşanın Tahsin Paşa olduğu ortaya çıkmış olsa da bu aslında Abdülhamit han ve Tahsin paşanın bir tertibi. Manyasın Mason paşayı tanımadığını biliyorlar bu yüzden böyle bir plan yaptılar. Tarihte Vatansever bir paşadır ve ihaneti bulunmamaktadır.

Payitaht Abdülhamid Mason Paşa Kimdir? Gerçek Tarihte Mason Paşa

Gerçek tarihte mason paşa Tahsin paşa değil ancak dizide her şey gerçek tarihe uygun bir şekilde ilerlemiyor. Mason paşanın gerçek tarihte Esad Toptani olduğu en büyük ihtimaller arasında. Abdülhamid hanı alt etmeye gelen 4 kişilik heyetin içinde Bay Karaso’nun yanında Esad Toptani’nin de yer aldığı tarihte geçiyor. Sultan Abdülhamid Osmanlı’nın en zor zamanlarında hükümdarlık yapmış ve kimin dost kimin düşman olduğu belli olmayan bir dönemde ülkesini ve topraklarını kaybetmemek için mücadele vermiştir.

Jön Türklerin tanınmış üyelerinden biridir. Tanınmış bir Yahudi kökenli tüccar ailenin mensubu olduğu biliniyor. Emanuel Karasu, Sultan 2. Abdülhamid’in Nisan 1909’da  tahttan indirilmesini bildiren dört kişiden biriydi. 1912’de Selanik’ten, Balkan Savaşında Selanik Yunanistan’a kaybedilince 1914 yılında İstanbul’dan mebus seçilerek meclise girmiştir. 2. Abdülhamit’in Tahtan indirilmesini bildiren 4 kişiyi şöyle hatırlayalım Ermeni Ayan üyesi Aram Efendi, Draç Mebusu Arnavut Esad Toptani, Yahudi Selanik Mebusu Emanuel Karasso ve, Arif Hikmet Paşa. Dizide bahsedilen Mason Paşa da Esad Toptani olarak tahmin ediliyor.

 

 

<<Maraşlı dizisi ne zaman başlıyor öğrenmek için tıkla>>

Etiketler