Uyanış Büyük Selçuklu Hasan Sabbah Kimdir? Gürkan Uygun Kimdir?

Uyanış Büyük Selçuklu Hasan Sabbah Kimdir? Gürkan Uygun Kimdir?

2020 yılında TRT1’de yeni başlayan dizi kısa sürede Pazartesi gününün en çok izlenen dizisi oldu. Dizi ile ilgili en çok merak edilen Uyanış Büyük Selçuklu Hasan Sabbah kimdir, Gürkan Uygun kimdir, tarihe etkileri nedir? ayrıntılı bilgi haberimizde.

Uyanış Büyük Selçuklu Hasan Sabbah Kimdir, Gürkan Uygun Kimdir? Tarihe Etkileri Nedir?

O, dünyanın gördüğü ilk ve en tehlikeli terör örgütünün lideri. İkna gücü ile kaleleri teslim alan, fedaileri ile sokaklara korku salan Selçukluyu yıkmaya azmetmiş bir terörist. Kurduğu istihbarat ağı ile en hususi bilgilere ulaşan, insanların zaaflarından faydalanarak gücü elde eden bir lider. Binlerce masumun kanını elinde tutan azılı katillerin azmettiricisi; Hasan Sabbah.

 

Tarihte Hasan Sabbah Kimdir?

Hasan Sabbah, 11. yüzyılın ortalarında bir tarihte Kumm şehrinde doğmuştur. Rey şehrinde din eğitimini almıştır. Kufe’den gelen babasının On İki İmam inancına gönül verdiği ve anlatılanlara göre Yemen kökenli olduğu söylenmektedir. Bir başka rivayette ise kadim Himyer soyundan geldiği belirtilmektedir. Rivayet odur ki Hasan Sabbah, Ömer Hayyam ve Nizamülmülk, aynı zamanda eğitim görmüş okul arkadaşlarıdırlar. Kendi aralarında söz verirler, içlerinden herhangi birisi çok başarılı olursa, diğerlerine yardımcı olacaktır. Nizamülmülk devlet kademelerinde tepelere çıktıktan sonra, bu sözü yerine getirmiştir. Ömer Hayyam, kendine emeklilik maaşı bağlanarak rahat bir hayatı, Hasan Sabbah ise sarayda yükselmek istemiştir. Daha sonra bu hırsı yüzünden saraydan uzaklaştırılmıştır. Devlete ve Nizamülmülk’e düşman olmuştur. Amin Maalouf ‘un Semerkan adlı kitabında da aynı dönemde yaşadığı kurgu edilse de bu rivayetin gerçek olmadığı yaşadığı dönem olarak en az 30 yıllık fark olduğu düşünülmektedir.

Hasan Sabbah, İsmaililik mezhebi inancına dayalı olarak oluşturduğu Haşhaşiler tarikatını kurmuştur. Bu tarikatın amacı liderleri olan Hasan Sabbah’ın ne emrediyorsa onu yerine getiren suikastçılar birliği oluşturmaktır. Bunun için müritlerini hem yetiştirmek hemde onlara yalancı cennet vaad etmek için Alamut Kalesi’ne yerleşir. Müritlerine haşhaş vererek uyuşturur kale içindeki bahçeleri cennet olarak göstererek liderin dediğini yaparsan cennete gideceksin diye manipüle etmektedir.

Hasan Sabbah ve Alamut Kalesi

Hasan Sabbah Alamut Kalesi’ne yerleştiğinden itibaren toplam 34 sene boyunca kaleden neredeyse hiç çıkmadığı, hatta kale içindeki odasını bile çok az terk ettiği rivayet edilmektedir. Alamut Kalesi’ni aldıktan sonra, Büyük Selçuklu Devleti ve Abbasiler’e karşı planlar yapan Sabbah, yetiştirdiği haşhaşlı suikastçiler ile, sadece kendi döneminde neredeyse 50’ye yakın suikast gerçekleştirmiştir.

Bu suikastlerin en önemli olarak anlatılanı ve bazı kaynaklara göre de ilk olanı, Nizamülmülk’ün öldürülmesi olayıdır. Diğer suikastler ise, Büyük Selçuklu Devleti’nin üst kademedeki yöneticileri ve Abbasiler’in önemli din adamlarına yönelik olarak gerçekleştirilen suikastlerdir. Nizamülmülk’ün öldürülmesinin ardından, Melikşah’ın da ölümü üzerine Sencer, Berkyaruk ve Muhammed Tapar arasında yaşanan taht kavgaları nedeniyle Büyük Selçuklu Devleti çöküşün içine girmiş gerilemeye başlamıştır. Hasan Sabbah, yaşanan bu olumsuzlukları kendi lehine çevirmiş ve döneminde başka kalelerin de alınmasını sağlamıştır. Tarihin ilk terörist, suikastçılarını yetiştiren kişi olarak bilinir.

 

Gürkan Uygun Kimdir?

Gürkan Uygun, 27 Mayıs 1974 yılında İzmit’de doğdu. Lise yıllarında tiyatro ile tanıştı. 1990 yılında amatör tiyatroya başladı. Ardından Dormen Tiyatrosu’nda eğitim aldı. 7 sene bu tiyatroda sahne almıştır. İstanbul Üniversitesi Konservatuvar Bölümü mezunudur.

İlk televizyon deneyimi 1994 yılında Kaygısızlar dizisi ile olmuştur. Ardından Tatlı Kaçıklar (1995), Böyle Mi Olacaktı (1998), Yılan Hikayesi (1999), Yedi Numara (2000), Deli Yürek (2002),  Çiçek Taksi (2002) gibi dizilerde rol almıştır. Asıl çıkışını 2003 yılından beri herkesin onu Memati olarak tanıdığı 10 yıl boyunca karakteri canlandırdığı Kurtlar Vadisi dizisi ile olmuştur. Ardından Muheteşem Yüzyıl’da Mimar Sinan karakterini canlandırmıştır. Ardından Kaçak dizisinde Serhat Hakeri karakterini sonrasında Mehmet Bir Cihan Fatihi dizisinde Delibaş karakterini oynamıştır. Payitaht Abdülhamid dizisinde Halil Halit Bey karakterine hayat vermiştir.

 

<<Uyanış Büyük Selçuklu tüm oyuncu kadrosunu görmek için tıkla>>

Etiketler