Uyanış Büyük Selçuklu Kılıçarslan Kim? Ne Zaman Öldü?

Uyanış Büyük Selçuklu Kılıçarslan Kim? Ne Zaman Öldü?

Pazartesi akşamlarının ilgiyle izlenen dizisi Uyanış Büyük Selçuklu’ya yeni bir oyuncu dahil oldu. Uyanış Büyük Selçuklu Kılıçarslan kim? Ne zaman öldü?

21 Şubat akşamı yayınlanacak bölümde dizinin uzun süredir beklenen karakterlerinden biri olan Kılıçarslan dahil oldu. Dizinin 22. Bölüm fragmanında Sultan Melikşah, Nizamülmülk’e şöyle sesleniyor: Atabey, Kılıçarslan’ı artık Anadoluya gönderme vakti gelmiştir. Bu sözler üzerine Uyanış dizisinin Kılıçarslan’ı kim olacak izleyici tarafından merak ediliyor.

Uyanış Büyük Selçuklu Kılıçarslan Kim? Ne Zaman Öldü?

Kılıçarşlan kim, hangi devletin beyi, Kılıçarslan rolüne kim hayat veriyor? Selçuklu Devletinin hem Bizans hem de Batinilere karşı verdiği üstün ve kahramanca mücadelenin konu aldığı dizi Reyting rekorları kırmaya devam ediyor. Dizinin son Bölümünde Melikşah’ın dış güçlerle mücadelesi dışında Türk beylikleri arasında yaşanan iç çekişmelerle de baş etmeye çalıştığını görüyoruz. Diziye çok önemli ve kilit bir karakter olan Kılıçarslan katılıyor. Uyanış Büyük Selçuklu Kılıçarslan kim sorusunun yanıtını sizlere en kısa zamanda vereceğiz.

Uyanış Büyük Selçuklu Kılıçarslan karakterini kimin canlandırdığı henüz kesinleşmedi. İki farklı seçenek üzerinde duruluyor. Tamamen aldığımız tahminler doğrultusunda Ali Yörenç ya da Ali Burak Ceylan oynayacak. Bunların dışında bir oyuncu olursa bizim için de sürpriz olacak. Dizinin başarısı her geçen gün artıyor. Heyecanı artırmak ve izleyici kitlesini kaybetmemek için yeni isimler dahil oluyor.

Uyanış Büyük Selçuklu Kılıçarslan Ne Zaman Ölmüştür?

Kılıçarslan, 1079 – 13 Temmuz 1107 tarihleri arasında yaşamıştır. Anadolu Selçuklu Devleti’nin kurucusu Kutalmışoğlu Süleyman Şah’ın oğlu ve ikinci Anadolu Selçuklu sultanıdır. I. Haçlı Seferi’nde mağlup olup başkent İznik’i Bizans’a teslim etmek zorunda kaldıktan sonra 1101 Haçlı Seferi’nde üç ayrı Haçlı ordusuna karşı kazandığı zaferlerle Haçlı hareketini durdurmayı başarmıştır. İstanbul’dan Suriye’ye giden yolun hem Bizans, hem de Haçlı ordularına kapanmasını yine Kılıçarslan döneminde olmuştur.

Kutalmış Süleyman Şah zamanından beri süregelen Büyük Selçuklu tahtını ele geçirme çabasını sürdürerek Musul’u ele geçirdi. Musul’u ele geçirerek  Büyük Selçuklu hükümdarı adına okunan hutbeyi kendi adına okutturmuş ve Büyük Selçuklu tahtına adaylığını göstermiştir. Genç yaşta vefat etmiş ve devlet fetret dönemine girmiştir.

 

<<Uyanış Büyük Selçuklu tüm oyuncu kadrosunu görmek için tıkla>>

Etiketler