Uyanış Büyük Selçuklu Konusu Nedir?

Uyanış Büyük Selçuklu Konusu Nedir?

Trt1 ekranlarında yayınlanan Uyanış Büyük Selçuklu konusu nedir dizi hangi dönemi anlatıyor haberimizde.

2020 yılında yeni başlayan dizi kısa sürede Pazartesi gününün en çok izlenen dizisi oldu. Bu başarının arkasında sağlam bir ekip ve çok değerli oyuncuların olması yer alıyor.

Uyanış Büyük Selçuklu Konusu Nedir?

Aşkla, sırla ve mücadele ile yoğrulmuş destansı bir yolculuk…
Melikşah, Anadolunun kapılarını Türklere açan Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan’ın ölümünün ardından tahta geçer. Aynı gün çok sevdiği Kıpçak hatunu Başuluyu doğum yaparken kaybettiği haberini de almıştır. Kıpçak-Selçuklu düşmanlığı sebebiyle yeni doğan bebek, devletin devamlılığı için tehlike arz ediyordur. Melikşah için bu durum çok zor olsa da onu bir daha görmemek ve sormamak üzere Nizamülmülk’e teslim eder.

Sultan Melikşah, Sultan Alparslandan aldığı Selçuklu Devleti’nin gücünü doruklara çıkarır. Fakat Selçuklu büyüdükçe düşmanları da hem devletin içinde hem de dışında çoğalmaktadır.
Doğumundan itibaren kaderinin devletle bir yazıldığı, ölene kadar da tek gayesinin devlete hizmet olacağı düsturuyla yetişen Sencer, yıllarca aldığı eğitimle idealist bir kahramana dönüşür ve bu kahramanlıklar onu Sultan Melikşah’ın fedaisi yapar. Nizamülmülk’ün en güvendiği adamlarından olan Sencer, devleti için tüm zorlu görevleri üstlenmeye hazırdır.

Uyanış Büyük Selçuklu Hangi Dönemi Anlatıyor?

Melikşah ve Sencer türlü tehlikeler ile mücadele ederken en büyük destekçileri Nizamülmülk gibi liyakatli devlet adamları, Gazalî gibi alimler, Ömer Hayyam gibi bilim adamları, Yusuf Hamedani gibi irfan sahibi kişiler olacaktır. Diğer tarafta Karahanlı hanedanından gelen asil soylu Terken, Melikşah’ın hatunu olmanın verdiğii güçle devlete hâkim olmak istiyordur. Fakat onun bu ihtiraslarının karşısında devletin Baş Hatunu olan Melikşah’ın anası Seferiye, Melikşah’ın oğlu Tapar’ın Hatunu olan Gevher ve saraya gelişiyle dengeleri değiştirecek olan asil Türkmen kızı Elçin olacaktır.
Selçukluyu yıkmaya yeminli Hasan Sabbah, devlete hâkim olmak isteyen Terkenin kurduğu tehlikeli entrikalar ve hepsinin ortasında amansız bir mücadeleye giren Sencerin Turna ile yaşayacağı fırtınalı aşk…

Büyük Selçuklu Devleti hakkında bilgi

Orta Çağ’da Oğuz Türklerinin Kınık boyu tarafından kurulan Türk ve Müslüman imparatorluktur. Hindikuş Dağlarından Batı Anadolu’ya ve Orta Asya’dan Basra Körfezine kadar sınırları olan imparatorluk olmuştur. İlk olarak Aral Gölü civarında konuşlanan güç kazandıkça sınırları genişletmiştir. İlk olarak Horasan’ı ele geçirmiş, ardından İran sınırlarına doğru ilerlemiş ve sonrasında Anadolu’ya yönelmiştir. Kısa sürede Anadolu’da yayılarak şehirleri kontrol altına almıştır.

Büyük Selçuklu İmparatorluğu, Tuğrul Bey tarafından 1037’de kuruldu. Tuğrul Bey 1063 yılına kadar devleti yönetmiştir. Devletin Selçuklu adı  Tuğrul Beyi büyüten dedesi ve Oğuz Yabgu Devleti’nde yüksek makam sahibi olan Selçuk Bey’den gelmiştir. Böylelikle Selçuk Bey’in adı hem imparatorluğa hem nesil boyu hanedanlığa verilmiş oldu. Devlet kurulduktan kısa süre sonra İslam dünyasının merkezi otoriteden yoksun parçalanmış siyasi haritasını birleştirdi.

Haçlı Seferlerindeki büyük zaferleri ile hem devletin hem İslam dünyasının güçlenmesini sağladı. Dili ve kültürüyle yoğun bir şekilde İranlaşan Selçuklular, Türk-İran geleneğinde büyük bir gelişme sağladı ve İran kültürünü Anadolu’ya taşıdı. Türk boylarının ele geçirilen yerlerde devlet otoritesini artırmak için ülkenin kuzeybatısına yerleştirilmesi ile bölge Türkleştirilmeye başladı.

<<Uyanış Büyük Selçuklu nerede çekiliyor öğrenmek için tıkla>>

Etiketler