Uyanış Büyük Selçuklu Melikşah Kimdir? Tarihte Kim, Gerçek Adı Ne?

Uyanış Büyük Selçuklu Melikşah Kimdir? Tarihte Kim, Gerçek Adı Ne?

2020 yılında TRT1’de yeni başlayan dizi kısa sürede Pazartesi gününün en çok izlenen dizisi oldu. Dizi ile ilgili en çok merak edilen Uyanış Büyük Selçuklu Melikşah kimdir, tarihte kim, gerçek adı ne ayrıntılı bilgi haberimizde

Uyanış Büyük Selçuklu Melikşah Kimdir, Tarihte Kim, Gerçek Adı Ne?

Devleti uğruna evladından geçen kudretli bir baba ve Selçuklu Devletinin tecrübeli Sultanı… Âleme nizam verme uğruna geçen mücadeleli ömrün kahramanı. Adaleti ile mazlumların ümidi, celali ile zalimlerin korkulu rüyası. Bâtınilerin devletini ve kendini ortadan kaldırmak için amansız mücadele verdikleri tarihi şahsiyet. Bizans’ın korkudan titrediği hükümdar; Sultan Melikşah!

Tarihte Melikşah kimdir?

Sultan Melikşâh Dönemi (1072-1092)

Melikşah, 16 Ağustos 1055 pazar günü doğmuştur. Çocukluğu İsfahan ve civarında geçmiştir. Babası Alparslan  onun kabiliyeti ve cesaretini farketmiş Melikşah ile yakından ilgilenmiştir. Melikşah uzun boylu, biraz şişmanca ve beyaz tenli olarak tasvir edilmiştir. Melikşah, babası ile birlikte küçük yaşta Gürcistan seferine katıldı. Aynı yılda Karahanlılar Han’ının kızı Terken Hatun ile evlendirildi. Alparslan 1066 tarihinde Melikşah’ı veliaht tayin etti ve ikta olarak İsfahan şehri verildi. Babası Alparslan Karahanlılar ile yaptığı savaşta esir aldığı Yusuf Harzemi tarafından şehit edildi.

Babasının ölümü ile Melikşah, Selçuklu ordusu başına geçti ve Sultanlığını ilan etti. Melikşah 1072’de sultan olduktan sonra babası zamanında vezirlik makamına getirilen Nizamülmülk’ü görevinde bıraktı. Saltanatının ilk yıllarında, Sultan Alparslan zamanında da iki defa isyan etmiş ve affedilmiş olan amcası Kavurt Bey tekrar isyan etti. Bu isyan bastırılarak Kavurt yayının kirişiyle boğdurularak idam olundu ve ve iki oğlunun gözlerine mil çekilip kör edildiler.

Devlet Yönetimi ve Savaşlar

Böylece Selçuklu ülkesinde bulunan emirler arasında Melikşah Sultan olarak belirlenmiş oldu. Karahanlılar ülkesine yürüyen Melikşâh, Semerakant’a kadar olan bölgeyi ele geçirdi. Her iki hanedanın arasında akrabalık kuruldu. Gazneliler de aynı akıbete uğradılar ve Melikşâh’ın yüksek hâkimiyetini kabul etmek zorunda kaldılar.

Kutlamış’ın oğlu Süleyman Şâh’ı Anadolu’ya göndererek O’nu bu ülkeye emîr olarak atadı. Kutlamış-oğlu Süleyman Şâh kısa zamanda baştan başa bütün Anadolu’yu ele geçirdi. İzmit başkent olmak üzere (1077) Anadolu Selçuklu Hanedanı’nın temelini attı. Melikşâh zamanında Selçuklu İmparatorluğu en geniş sınırlarına ulaştı. Doğuda Seyhun Nehri ve Tanrı Dağları’ndan batıda Akdeniz ve Boğazlar’a, kuzeyde Kafkas Dağları’ndan güneyde Hint Denizi’ne kadar ulaşılmıştı. Melikşâh döneminin en önemli iç olaylarından birisi de Hasan Sabbah’ın lideri olduğu Batınî hareketidir. Hasan Sabbah, Alamut Kalesi’nde kurduğu yalancı cenneti ile bir tarikat kurmuş, tarikatına mensup fedailerle birçok Türk ve Müslüman ileri gelenlerine karşı suikastlar düzenlemeye başlamıştı. Saltanatının son yıllarında Batınîler’le uğraşan Sultan Melikşâh 38 yaşında iken zehirlenerek öldü (1092).

EŞLERİ: Terken Hatun (Ahmed, Davud, I. Mahmud ve Mah Melek Hatun’un annesi.)

Zübeyde Hatun (Berkyaruk’un annesi.)

Taceddin Seferiyye Hatun (Muhammed Tapar ve Ahmed Sencer’in annesi.)

ERKEK ÇOCUKLARI: Ahmed, Davud, Berkyaruk, Muhammed Tapar, Ahmed Sencer, I. Mahmud, Tuğrul, Emir, Humar

KIZ ÇOCUKLARI : Cevher Hatun, Mah Melek Hatun, Seyyide Hatun

Dönemin önemli olayları:

 • Amcası Kavurd’un isyanını bastırdı.
  • Ege Denizi ve boğazlara kadar bütün Anadolu fethedildi.
  • Suriye, Filistin ve Arabistan alındı.
  • Devletin sınırları; doğuda Tanrı dağları ve Seyhun ırmağından batıda Akdeniz kıyılarına, kuzeyde Kafkas dağlarından güneyde Basra körfezine kadar genişletildi.
  • Vezir Nizamülmülk’ün koyduğu kanun ve metotlarla devlet işleri çok düzenli olarak yürütüldü.
  • Güçlü bir ordu ile, çıkan ayaklanmalar hemen bastırıldı.
  • Başkent, Rey’den İsfahan’a taşındı.
  • Büyük Selçuklu Devleti’nin en parlak dönemidir.
  • Batıniler ile mücadele etti.
  • Melikşah’ın ölümünden sonra oğulları arsında taht kavgaları başladı ve ülkede ayaklanmalar çıktı.

Buğra Gülsoy Kimdir?

Buğra Gülsoy, 22 Şubat 1982 yılında Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden 2004 yılında mezun olan Buğra Gülsoy, Kıbrıs’ta bulunduğu süre içerisinde Kıbrıs Devlet Tiyatrosu’nda çeşitli oyunlarda rol aldı.

Kıbrıs Film Derneğinin kurucularından biri olan Buğra Gülsoy, aynı zamanda kısa film yönetmenliğini üstlendi. Birleşmiş Milletler Kalkınma Projesi kapsamında düzenlenen bir yarışmada filmcilik üzerine eğitim aldı.

İlk kez televizyon deneyimi 2008 yapımı Hepimiz Birimiz İçin adlı dizide başrol Nazım karakteri ile yaşamıştır. Ardından yönetmenliğini Mahsun Kırmızıgül`ün yaptığı Güneşi Gördüm (2009) filminde Berat karakteriyle beyazperdeye adım attı. Ardından Unutulmaz (2009) adlı dizide Tolga karakterine hayat veren Buğra Gülsoy, Kıvanç Tatlıtuğ ile başrolü paylaştığı Kuzey Güney (2011) dizisinde Güney karakterini canlandırdı.

Fatmagül’ün Suçu Ne? (2010) dizisinde bir sezon boyunca Vural karakterini canlandırdı. Aşk Yeniden adlı dizide Özge Özpirinçci ile başrolü paylaştı, aynı oyuncu ile Acı Tatlı Ekşi filminde de başrolü paylaştı.

Şimdiye dek birçok film ve dizide rol alan oyuncu seslendirme sanatçılığı ve senaryo yazarlığı da yapmaktadır.

Rol Aldığı Bazı Tiyatro Oyunları: Pragma / Ted Bundy / Yönetmen / Yazar – 2012

Yönetmenliğini Yaptığı Film: Mahalle (2017)

Senaryosunu Yazdığı Filmler: Mutluluk Zamanı (2017), Mahalle (2017), Acı Tatlı Ekşi (2017)

Rol Aldığı Film ve Diziler:

Uyanış: Büyük Selçuklu  (Sultan Melikşah, TV Dizisi 2020)

Azize (Kartal, TV Dizisi 2019)

Kızım (Demir Göktürk, TV Dizisi 2018)

8. Gün (Ozan, TV Dizisi 2018)

Cebimdeki Yabancı (Kerem, Sinema Filmi 2018)

Mahalle (Ömer, Sinema Filmi 2017)

Acı Tatlı Ekşi (Murat, Sinema Filmi 2017)

Görümce (Ahmet, Sinema Filmi 2016)

Aşk Yeniden (Fatih, TV Dizisi 2015)

Bana Artık Hicran De (Sinan Erinç, TV Dizisi 2014)

Eski Hikaye (Mete, TV Dizisi 2013)

Kuzey Güney (2 Sezon, Güney, TV Dizisi 2011-2012)

Güzel Günler Göreceğiz (Cumali, Sinema Filmi 2011)

Cast-ı Olan mı Var (Kısa Film 2011)

Gölgeler ve Suretler (Ahmet, Sinema Filmi 2010)

Fatmagül’ün Suçu Ne? (Vural, TV Dizisi 2010)

Güneşi Gördüm (Berat, Sinema Filmi 2009)

Unutulmaz (2. Sezon, Tolga Altınsoy, TV Dizisi 2009-2010)

Hepimiz Birimiz İçin (Nazım İntizamoğlu, TV Dizisi 2008)

 

<<Uyanış Büyük Selçuklu tüm oyuncu kadrosunu görmek için tıkla>>

Etiketler