Uyanış Büyük Selçuklu Nerede Çekiliyor?

Uyanış Büyük Selçuklu Nerede Çekiliyor?

Son yılların en büyük prodüksiyonlarından olan Uyanış Büyük Selçuklu dizisi nerede çekiliyor? ayrıntılar haberimizde.

2020 yılında yeni başlayan dizi kısa sürede Pazartesi gününün en çok izlenen dizisi oldu. Ayrıca Dünya’da çok kaliteli yapımlar arasında yerini almayı başardı. Bu başarının arkasında sağlam bir ekip ve çok değerli oyuncuların olması yer alıyor. Yapımcılığını Akli Film’in gerçekleştirdiği yönetmenliği Sedat İnci’nin yaptığı dizide Proje tasarımcılığını Emre Konuk yapıyor. Senarist olarak Serdar Özönalan ve Emre Konuk bu görevi sırtlanıyor.

Uyanış Büyük Selçuklu Nerede Çekiliyor?

Üç yıl süren  senaryo çalışmasından sonra 13 aylık süreçte hazırlığı tamamlanan dizi için prodüksiyon şirketi 7500 metrekare kapalı plato ve 50 bin metre açık plato olmak üzere iki ayrı alan inşa edildi. Bu alanlarda medrese, saray, kervansaray, Şelemzar şehri, İsfahan şehri, Bizans Kalesi ile Anadolu Selçuklu ve Kınık Obası kuruldu. Bu platoların inşasında 350 dekor çalışanı, 100 marangoz ve 60 kişilik destek ekibi görev aldı.

Bu büyük prodüksiyonun arkasında yüzlerce dekor çalışanı, destek ekibi, kostüm ekibi, dublör, yardımcı oyuncu yer alıyor. Dizide her ayrıntı düşünülmüş ve konusunda en uzman kişilerle birlikte çalışılmaktadır. Oyunculara bir ay boyunca Hollywood filmlerinin koreografi çalışmalarını gerçekleştiren Nomad Stunts ekibinin aksiyon yönetmeni tarafından aksiyon, at binme ve kılıç eğitimleri verildi. Dünyaca ünlü at ustası Janbi Ceylan binicilik konusunda oyunculara destek verdi. Ok atma eğitimleri ise Dünya Menzil Okçuluğu rekortmeni İbrahim Balaban tarafından verildi. Dizi için 3 bin 500 adet aksesuar ve 5 bin parçalık kostüm imal edildi.

Hazırlığı 60 gün, çekimleri 8 gün süren Türk televizyon tarihinde eşi görülmemiş  en uzun savaş sahnesinde, 100’ü atlı toplam 400 yardımcı oyuncu yer aldı. Kazakistan’dan atlar konusunda oyunculara eğitim vermesi için özel ekiple çalışıldı. Dizide yer alan onlarca başrol oyuncuları, dublörler ve yardımcı oyuncular zorlu eğitimlerden geçti. Dizinin oyuncu kadrosu özel olarak ata binme, ok atma ve kılıç kullanma eğitimleri aldı.

Uyanış Büyük Selçuklu Nerede Çekiliyor?

Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi, İstanbul Beykoz ve Riva‘da bulunan ormanlık alana kurulan filmin çekimleri bu bölgede gerçekleştiriliyor.

<<Uyanış Büyük Selçuklu konusunu öğrenmek için tıkla>>

Etiketler