Uyanış Büyük Selçuklu Nizamülmülk Kimdir? Mehmet Özgür Kimdir?

Uyanış Büyük Selçuklu Nizamülmülk Kimdir? Mehmet Özgür Kimdir?

2020 yılında TRT1’de yeni başlayan dizi kısa sürede Pazartesi gününün en çok izlenen dizisi oldu. Dizi ile ilgili en çok merak edilen Uyanış Büyük Selçuklu Nizamülmülk kimdir, Mehmet Özgür kimdir, tarihte varmı ayrıntılı bilgi haberimizde.

Uyanış Büyük Selçuklu Nizamülmülk Kimdir, Mehmet Özgür Kimdir? Tarihte Kimdir?

İsmiyle müsemma bir devlet adamı, Selçuklu bürokrasinin kalbi, Sultan Alparslan’ın veziri, Sultan Melikşah’ın Hace’si ve Sencer’i yetiştiren tecrübe abidesi. Selçuklu’nun sırlarına vakıf bir siyaset kurdu.

Tarihte Nizamülmülk Kimdir?

Nizamülmülk, 10 Nisan 1018 tarihinde Tus, İran‘da doğmuştur. Gerçek adı Ebu Ali Kıvamuddin Hasan bin Ali bin İshak et-Tûsî’dir. Varlıklı olan babası sayesinde iki kardeşi ile birlikte, devrin en iyi şartları içinde yetiştirildi. Daha 11-12 yaşlarında Kur’an-ı Kerim‘i ezberlemiştir. Devlet işleri ve siyaset ilgisini çektikten sonra Horasan bölgesini dolaşmış ve burada bazı devlet adamlarının himayesine girmiştir.

1059 yılında Horasan Valisi olarak görevde bulunmuş, 1063 yılında ise Selçuklular devletinde Alp Arslan‘ın Belh valisinin yanında çalışmaya devam etmiştir. 1064 yılında Büyük Selçuklu devletinde vezir olarak atanan Nizamülmük, hem Alparslan hem de Melikşah döneminde görevlerde bulunmuştur.

Memleketin nizamlarının kurucusu anlamında olan Nizamülmülk ismi Abbasi halifesi Kâim bi Emrillah tarafından verildi. Nizâmülmülk, vezir olduğu 1064‘ten, şehit edildiği 1092 senesine kadar aralıksız yirmi dokuz sene Büyük Selçuklu Devletine, tam bir dirâyet ve adâletle hizmet etmiştir. Vazifeli olduğu için katılamadığı Malazgirt Meydan Muhârebesi hariç, bütün savaşlarda bulunmuştur.

Sultan Alparslan‘ın ölümüyle veliaht Melikşah‘ın tahta geçmesini sağlayıp, nizam ve asayişin korunmasında başarılı olmuştur. Nizâmülmülk‘ün akıllı, tedbirli ve adâletli idâresi sâyesinde de, Melikşah‘ın saltanatı, aynı zamanda Büyük Selçuklu Devleti’nin de en parlak ve en güçlü devri olmuştur.

Nizâmülmülk’ün  Atabek olarak Selçuklu Devletindeki bütün düzenleme ve değişiklikleri ciddî bir şekilde tetkik eden, devlet idâresinde kendi görüşlerini, icrâatını ve bunların gerekçelerini gelecek nesillere intikal ettirmek maksadıyla Fârisi olarak yazdığı Siyâsetnâme isimli eseri, bugün siyâset ilmiyle uğraşanların el kitapları arasında sayılmaktadır.

Siyâsetnâme’de Türk-İslâm devletlerinin idârî, mâlî, siyâsî, askerî, sosyal ve kültürel yönlerini incelemektedir. Tam doğru metin ve ilâvesiz nüshası, İstanbul‘da Süleymâniye Kütüphânesi, Molla Çelebi kısmında 114 numarada mevcuttur. Siyâsetnâme, birçok dillere tercüme edilerek, yayınlanmıştır. Nizamülmülk’ün yaptırdığı Bağdat Medresesi ve diğer medreseler dünyanın ilk üniversiteleri sayılmaktadır.

Nizamülmülk, 14 Ekim 1092 tarihinde Nihavend, İran’da 74 yaşında iken bir Haşhaşi tarafından zehirli bir hançer ile öldürülmüştür.Nizamülmülk’ün mezarı, bugün İran‘ın İsfahan kentinde bulunmaktadır.

 

Mehmet Özgür Kimdir?

Mehmet Özgür, 30 Ağustos 1970 yılında Antalya Korkuteli’nde doğdu. İstanbul Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden mezun olan Mehmet Özgür, sanat yaşamına, Antalya’da bir dil kursunda katıldığı tiyatro etkinliğiyle 1988 yılında başladı. Ertesi yıl Antalya Halkevi’nde tiyatro çalışmalarına yoğunlaştı. Ardından 1993 yılında Antalya Devlet Tiyatrosu’nda görev aldı. İlk kez 2004’te kamera karşısına geçti. 2012 yılında oynadığı Suskunlar dizisinde Takoz İrfan karakteri ile ün kazandı. Ardından gittikçe popülerleşen oyuncu 2013 yılında Muhteşem Yüzyıl (Lütfi Paşa) dizisinde, yine aynı yıl Çalıkuşu (Seyfettin) dizisinde sonra 2015 yılında Filinta (Kadı Gıyasettin Hatemi ) dizisi gibi önemli dizilerde rol aldı.Birçok tiyatro, dizi ve filmde oynayan oyuncu yanı sıra tiyatro yönetmenliği de yapmıştır.

 

<<Uyanış Büyük Selçuklu tüm oyuncu kadrosunu görmek için tıkla>>

Etiketler