Uyanış Büyük Selçuklu Terken Hatun Kimdir? Tarihte Varmı?

Uyanış Büyük Selçuklu Terken Hatun Kimdir? Tarihte Varmı?

2020 yılında TRT1’de yeni başlayan dizi kısa sürede Pazartesi gününün en çok izlenen dizisi oldu. Dizi ile ilgili en çok merak edilen Uyanış Büyük Selçuklu Terken Hatun kimdir, tarihte varmı, gerçek adı ne ayrıntılı bilgi haberimizde.

Uyanış Büyük Selçuklu Terken Hatun Kimdir, Tarihte Varmı, Gerçek Adı Ne?

Melikşah’a olan dillere destan aşkı, hırslarının esiri olmasının önüne geçemeyen bir hanım Sultan. Devleti yönetme arzusu içinde geçen mücadeleli saray günlerinin tehlikeli kadını.

Tarihte Terken Hatun Kimdir?

Terken Hatun ( Celâliye Hatun) (  ? -1094)

Doğum tarihi tam olarak bilinemeyen Terken Hatun İsfahan’da doğdu. Selçuklu Devleti’nin en güçlü hükümdarı  Melikşah’ın eşi ve I.Mahmut’un  annesidir. Babası Batı Karahanlıların kurucusu İbrahim Tamgaç Han’dır. 1064 yılında Sultan Melikşah ile evlenmiştir. Kocası hayatta iken oğlu Mahmud’un veliaht olarak atanması için üvey oğlu Berkyaruk taraftarı vezir Nizamülmülk ile mücadeleye girişmiştir. Kocasının ölümünü gizleyen Terken Hatun, Gazzali’nin oğlunun  küçük yaşta olmasından dolayı sultan olamayacağına dair fetva vermesine rağmen  kızının kocası Abbasi halifesi Muktadi’den oğlu adına hutbe okutmayı başarmıştır.

Berkyaruk’u  yakalatmak için İsfahan’a adam gönderdi ve İsfahan’ı teslim aldı. Berkyaruk üzerine bir ordu gönderdi. Ordu yenilince Berkyaruk, İsfahan’ı kuşattı. Azerbaycan meliki olan Berkyaruk’un dayısı İsmail bin Alp Sungur’a evlenme ve saltanatta ortaklık teklif etti. İsmail’e yardımda bulunup ordusunu teçhiz etti ancak İsmail yenildi. Mücadeleden vazgeçmeyen Terken Hatun, Emir Üner komutasında gönderdiği ordunun da yenilmesi üzerine tahtı ele geçirmek isteyen kayınbiraderi Tacüddevle Tutuş  ile kuvvetlerini birleştirmek üzere İsfahan’dan ayrıldı fakat yolda hastalanarak geri döndü ve bir süre sonra öldü.

Hatice Şendil Kimdir?

Hatice Şendil, 2 Ağustos 1983 tarihinde İstanbul‘da doğmuştur. Annesi İstanbullu, babası Antalyalı olan Hatice Şendil, Antalya‘da büyüdü. 2 kız kardeşi vardır. Üniversite eğitimini işletme üzerine aldı. 2001 yılında yapılan Miss Turkey yarışmasına katıldı ve burada 3. Oldu. Ardından katıldığı Avrupa Güzellik Yarışması Miss Europe yarışmasında dördüncü oldu. 2001 yılında Çelik Erişçi‘nin 8. Albümünden “Töre” adlı şarkısına çekilen klipte oynadı. Oyunculuk ve at binme dersleri aldı.

2008 yılında Necati Şaşmaz‘ın Polat Alemdar rolü ile başrolde olduğu Kurtlar Vadisi Pusu adlı dizide Ebru Alemdar rolünde oynadı. Burada dikkatleri üzerine çekti.

Ardından 2010 yılında Karadağlar dizisinde Erdal Özyağcılar, İbrahim Çelikkol, Korel Cezayirli, Burak Sağyaşar, Ahmet Rıfat Şungar, Güzin Özyağcılar ile birlikte oynadı. Gülhayat karakterini canlandırdı.

2012 yılında Hatice Şendil‘in başrolde oynadığı yönetmenliğini Aydın Bulut‘un yaptığı Dila Hanım adlı dizide Erkan Petekkaya, Mahir Günşiray, Hülya Darcan, Necip Memili, Yonca Cevher de rol aldı.

Filmleri ve Dizileri
2012 – Ustura Kemal (TV Dizisi)
2012 – 2013 – Dila Hanım (TV Dizisi)
2010 – Karadağlar (Gülhayat) (TV Dizisi)
2010 – Geniş Aile (TV Dizisi)
2008 – Yaban Gülü (Laçin) (TV Dizisi)
2008 – Para=Dolar (TV Filmi)
2007 – İki Yabancı (Zeyno) (TV Dizisi)
2008 – 2009 – Kurtlar Vadisi Pusu (TV Dizisi)
2007 – Fesupanallah (Gülpare) (TV Dizisi)
2005 – Eylül (Aziza) (TV Dizisi)
2001 – Yeni Hayat (Buket) (TV Dizisi)

 

<<Uyanış Büyük Selçuklu tüm oyuncu kadrosunu görmek için tıkla>>

Etiketler