Yavuz Dizisi Hafsa Sultan Gerçek Tarihte Var Mı?

Yavuz Dizisi Hafsa Sultan Gerçek Tarihte Var Mı?

Acun Ilıca’nın kurduğu dijital platform Exxen’in en merak edilen yapımlarından Yavuz dizisi Hafsa Sultan gerçek tarihte var mı merak edilenler haberimizde.

Yavuz dizisinde 9. Osmanlı Padişahı olan Yavuz Sultan Selim’in hayatı, dönemin siyasi olayları, saray hayatı ve savaşları anlatılacak. Yavuz Sultan Selim dönemi Osmanlı Devleti’nin en güçlü dönemlerinden biri. Bu dönemde pek çok savaşlar olmuş Osmanlı sınırları genişlemiştir. Dizi tarihi gerçekleri birebir mi anlatacak yoksa kurgu olup tarihten kopukluk mu olacak bunu zamanla göreceğiz.

Yavuz Dizisi Hafsa Sultan Gerçek Tarihte Var Mı?

Yavuz Sultan Selim’in hayatının anlatılacağı dizide Padişah Selim’i Cengiz Bozkurt canlandıracak. Osmanlı padişahları içerisinde karakter ve yönetim anlayışı olarak diğerlerinden ayrılan Yavuz Sultan Selim’i Cengiz Bozkurt nasıl canlandıracak merak ediliyor. Tarihi dizi ve sinema filmlerine aşina olan oyuncu Diriliş Ertuğrul dizisinde Turgut Alp karakteri ve Malazgirt 1071 filminde Alparslan karakterini oynamıştı. Dizideki diğer başrol Yavuz Sultan Selim’in eşi Hafsa Sultan rolünü canlandıracak olan Hazal Filiz Küçükköse’dir.

Hazal Filiz Küçükköse, 9 Şubat 1988 yılında Mersin’de dünyaya gelmiştir. Yavuz dizisinde Yavuz Sultan Selim’in eşi Hafsa Sultan rolünü canlandıracak. Ankara Üniversitesi Kimya bölümü mezunudur. Güzel oyuncu üniversite yıllarında özel olarak oyunculuk dersleri almıştır. İlk oyunculuk deneyimi 2009 yılında Deniz Yıldızı dizisi ile olmuştur. Ardından Ustura Kemal, Beni Affet, Kara Sevda, Rüya, Mehmet Bir Cihan Fatihi gibi yapımlarında rol almıştır. Son olarak Zemheri dizisinde Berrak karakterini canlandırmıştır.

Gerçek Tarihte Hafsa Sultan

Tam adı Ayşe Hafsa Sultan, Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim’in ikinci eşidir ve Trabzon’da evlenmiştir. Hafsa Sultan, Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi ve ilk Valide Sultan’dır. Ayşe Hafsa Sultan’ın aile kökeni konusunda çeşitli kaynaklarda iki değişik bilgi vardır: Bunlardan biri, kendisinin, Kırım Hanı Mengli Giray’ın kızı olduğunu varsayar. Gerçekten de Yavuz Sultan Selim’in eşlerinden birinin Mengli Giray’ın kızı olduğu kesin olarak bilinmektedir. İkinci görüşe göre de Kanunî Sultan Süleyman, Mengli Giray’ın kızından değil de Yavuz Sultan Selim’in başka bir eşi olan Avrupa kökenli bir cariyeden dünyaya gelmiştir.

Ayşe Hafsa Sultan, kendisinden yüzyıl kadar önce yaşamış olan, Aydınoğlu Beyliği’nin son hakanı Aydınoğlu İsa Bey’in kızı ve Yıldırım Bayezit’in eşi olan Hafsa Hatun’la karıştırılmamalıdır. Edirne’nin Hafsa kasabası adının son durumunu, Hafsa Hatun’un orada yaşamış olmasından dolayı almıştır.

Ayşe Hafsa Sultan, Kanunî Sultan Süleyman 1520 yılında tahta çıkınca Valide Sultan oldu. Bu sıfatla anılan ilk padişah annesidir. On dört yıl Valide Sultan kaldı. Her ne kadar Valide Sultan’lık döneminin sonları, Kanunî’nin çok etki sahibi olan eşi Hürrem Sultan’ın zamanına denk gelmişse de, Kanunî’nin annesine sık sık danıştığı ve düşüncelerine büyük önem verdiği bilinmektedir.

Aynı zamanda şair olan Yavuz Sultan Selim, eşi Ayşe Hafsa Sultan için şu ünlü dizeleri yazmıştı:

 Şirler pençe-i kahrımda olurken lerzan

Beni bir gözleri ahuya zebun etti felek

Ayşe Hafsa Sultan’ın bir rahatsızlığı sırasında iyileştirilmesi için dönemin ünlü hekimi Merkez Efendi tarafından 41 çeşit baharat karıştırılarak elde edilen mesir macunu, yaklaşık 500 yıldır üretilmektedir. Macunun iyileştirici etkisini gören Ayşe Hafsa Sultan, bu macunun her yıl aynı dönemde üretilerek halka dağıtılmasını  buyurmuştu. Bunun üzerine her yıl Nevruz günü 41 çeşit baharat karılarak hazırlanan mesir macunu, Ayşe Hafsa Sultan’ın yaptırdığı Manisa’daki Sultan Camisi’nin minarelerinden halka dağıtılmaktadır.

Ayşe Hafsa Sultan, 19 Mart 1534 tarihinde oğlu Kanunî Sultan Süleyman’ın saltanatı   sırasında öldü. İstanbul’daki Sultan Selim Camisi civarındaki türbesinde toprağa verildi. Manisa’da bir büstü bulunmaktadır.

 

 

<<Yavuz dizisi tüm oyuncu kadrosunu görmek için tıkla>>

 

Etiketler