Zuhal Topalla Sofrada Haftanın Yemeği Falafel Nedir? Tarifi (18-22 Ocak)

Zuhal Topalla Sofrada Haftanın Yemeği Falafel Nedir? Tarifi (18-22 Ocak)

Zuhal Topalla Sofrada 18-22 Ocak haftanın yemeği falafel olarak belirlendi. Zuhal Topalla Sofrada haftanın yemeği Falafel nedir, Tarifi?

Zuhal Topal bu sezon yarışmaya yeni bir formatla devam ediyor. Yarışmanın her hafta belirlenen bir haftanın yemeği seçiliyor. Ve gelinler bu yemeği yapmak zorunda. Final gününde belirlenen Haftanın yemeğini en güzel yapan gelin adayı da seçiliyor. Bütün gelinler belirlenen bu yemekleri yapmak zorundalar. 18-22 Ocak arasında seçilen falafel  mezesi olarak seçildi. Falafel hangi yöreye ait ve tarifi nasıl?

Zuhal Topalla Sofrada Haftanın Yemeği Falafel Nedir, Tarifi (18-22 Ocak)

Zuhal Topalla Sofrada Falafel, Ortadoğu’da yapılan bir tür meze. Daha çok Suriye ve Lübnan tarafında ana maddesi nohut olan bir yemek. Falafel tarifi şöyle;

 1. su bardağı nohut (bir gece önceden ıslatılmış)
 2. 1 su bardağı kuru bakla (bir gece önceden ıslatılmış)
 3. 1 adet soğan (6’ya bölünecek)
 4. 1 diş sarımsak.
 5. 1/2 demet maydanoz.
 6. 1 çay kaşığı kimyon.
 7. 1 çay kaşığı taze çekilmiş tane karabiber
 1. Bir gece önceden nohut yemeğinde olduğu gibi bekletiyoruz. Nohutları ve baklaları, derin bir karıştırma kabına alınır. Güzelce karıştırdıktan sonra blendera alınır.
 2. Un kıvamına gelene kadar tüm malzemeler blendaerdan geçirilir. İçerisinde isteğe bağlı birkaç yemek kaşığı zeytinyağı da ilave edebilirsiniz.
 3. Akabinde diğer malzemeleri de ilave ederek mutfak robotundan tekrar geçirilir. Elde kolay şekil alan bir hamur kıvamına getirilir ve şekil verilir.
 4. Bol Sıvı yağını derin bir tencerede kızdırın.
 5. Falafelleri, kızgın yağda renk alana kadar kızartılır. Dış kısmı çıtır, iç kısmı hafif yumuşak kalan falafelleriniz hazır olur. Sıcak sıcak servis edilmesi tavsiye edilir.

<<Zuhal Topalla Sofrada 22 Ocak kim kazandı, hangi gelin öğrenmek için tıkla>>

Etiketler